Vjerovatno nema osobe koju tokom zime, na spomen ušuškavanja pod dekicom uz šoljicu toplog kakaa, ne preplavi osjećaj ugode i sreće.
No, pitanje koje nas često muči je – ima li kakao zaista zdravstvene beneficije kako često čujemo?
Budući da je sastavni dio čokolada, koje koristimo u pripremi slatkiša, smatramo da je važno razbiti sve mitove vezane za ovo “zlato u prahu”.
Je li kakao zdrav?
Kakao se dobija od drveta kakaovca, a njegova zrna melju se i koriste u izradi slatkiša, čokolada, torti i kolača. Sirova zrna imaju gorak i orašast okus. Sadrže vlakna, monozasićene (zdrave) masti i minerale poput kalija, magnezija i bakra. Kakao je također prepun antioksidansa i vitamina D, ključnog u apsorpciji kalcija.
Ipak, nutritivne vrijednosti kakaa ovise o načinu na koji se zrna prerađuju. Primjera radi, ako se zrna prže na visokoj temperaturi, kakao gubi količinu antioksidansa.
I pored svega ova namirnica pokazala se djelotvornom kod brojnih bolesti i podržava opću dobrobit organizma.
Zdravstveni benefiti kakaa
Antioksidansi u ovoj namirnici neutraliziraju slobodne radikale, a slobodni radikali dovode do oštećenja ćelija i pojave oksidativnog stresa, koji utječe na pojavu hroničnih bolesti poput raka i srčanih bolesti.
Kakao sadrži antioksidanse koji pripadaju grupi fenola i koji, prema studijama, smanjuju rizik od raka.
Isti ti antioksidansi kontroliraju proces upale u organizmu. Samim tim, umanjuju hronične upale koje dovode do oboljenja poput dijabetesa tipa 2 te srčanih bolesti. Ti antioksidansi sprečavaju i početak samih upalnih procesa.
Polifenoli u kakau zapravo su prebiotici. Time je kakao dobar za crijevnu floru i pomaže kod problema s probavom.