Prognoza zujanja zavisi od uzroka i vrste.
Koji su uzroci za pojavu zujanja u ušima?
Zujanje nastaje kada se desi neka od prepreka u prenosu zvuka od vanjske sredine do centara za sluh u kori velikog mozga. Na nivou slušnog kanala to može biti nakupljanje ušne masti (cerumena). U srednjem uhu to može biti upala, otoskleroza, oboljenje Eustahijeve tube, sekret u uhu.
U unutrašnjem uhu gdje je i najveći broj uzroka mogu biti oštećenja završnih dijelova slušnog živca (staračka nagluhost, akustična trauma, akutna nagluhost, Menierova bolest).
Na daljem putu do centra u mozgu, mogu se naći mnogi uzroci: tumori slušnog živca, multipla skleroza, posljedica povrede glave, vaskularna oboljenja, hipertenzija.
Vrste šumova
Šumove dijelimo na jednostrane i obostrane, a zatim na akutne i hronične. Hronični se dalje dijele na ‘kompenzovane’ kada ih pacijent solidno podnosi i ‘dekompenzovane’ kada su nepodnošljivi i utiču na san, rad, raspoloženje, volju za životom.
Liječenje tinitusa
Liječenje se sprovodi na nekoliko načina:
1. Prema uzroku, kada se uzroci uklanjaju i time zujanje nestaje;
2. Lijekovima za podsticanje cirkulacije;
3. U hiperbaričnoj komori – kod naglog gubitka sluha i zujanja;
4. Tinitus ponekada predstavlja psihičko opterećenje i tada se liječi antidepresivima;
5. Ponekad se koristi i tinitus maskeri koji proizvode prijatne i sigurnije šumove;
6. Slušnim aparatima koji pojačavaju šumove iz okoline;
7. Tehnika potiskivanja ili tinnitus retrening terapija koja se zasniva na činjenici da je slušni sistem postavljen tako da ne registruje sve zvukove iz okoline – selektuje ih (npr. zvuk frižidera, ili sata).
Na zujanje u uhu, ukoliko nije povezano sa krvnim pritiskom, ne utiče hrana i piće, a svako zujanje na prvom mjestu zahtijeva pregled i audiološku obradu od strane otorinolaringologa.
