ZDRAVLJE

INZULINSKA REZISTENCIJA I ISHRANA: ŠTA SMIJE DA SE JEDE KADA TIJELO DOĐE U SITUACIJU OPASNU PO ZDRAVLJE



Kada tijelo postane otporno na inzulin, ono pokušava da se izbori tako što proizvodi sve više inzulina što vremenom može dovesti do nastanka inzulinske rezistencije. Ovo stanje može da se reguliše pomoću ishrane i vježbanja

Simptomi koji ukazuju na inzulinsku rezistenciju su:

Ako se inzulinska rezistencija razvije u predijabetes ili dijabetes tip 2, simptomi će uključivati povećane nivoe glukoze u krvi i više klasičnih simptoma dijabetesa tipa 2.

Prilično je lako smanjiti inzulinsku rezistenciju. Zanimljivo je da se ovo stanje često može potpuno nestati promjenom stila života.

Šta treba da jedete, ako imate inzulinsku rezistenciju?

Izaberite pravu hranu sa niskim glikemijskim indeksom, uključujući svježe povrće, voće, mahunarke, žitarice bez glutena, orašaste plodove, sjemenke i visoko kvalitetne životinjske proteine.

Vještački zaslađivači mogu podići nivo inzulina i doprinijeti inzulinskoj rezistenciji. Prirodni zaslađivači koje možete konzumirati u umjerenim količinama su stevija, ksilitol, eritritol.

Mnogi od nas su izgubili dodir sa onim što predstavlja „slatko“. Moramo da resetujemo svoje receptore za ukus tako što ćemo smanjiti unos slatkiša. Tada bi mogli ponovo da osjetimo prirodnu slatkoću, recimo, prirodne vanilije ili pečenih badema.

To je riba, sjveže mljeveno laneno sjeme i riblje ulje, batat, lisnato povrće, turšija, kiseli kupus.

Orasi, bademi, lješnjaci, sjemenke (susam, lan, kim)

Nikako ne smijete da jedete:

Namirnice od tijesta
Bijelo brašno u bilo kom obliku
Mliječne proizvode treba izbjegavati, sem jogurta i kefira
Slatkiši svih vrsta: sladoled, kolač, čokoladice, džemove
Tjestenina i bijela riža
Krompir
Kuhana mrkva ili cvekla ne smiju da se konzumiraju, ali svježe mogu da se jedu
Kobasice i suhomesnati proizvodi ne smiju da se jedu
Ništa pohovano ne smije da se jede

Vježbajte

Vježba bi mogla da bude najmoćniji lijek za regulaciju šećera u krvi. Fizička vježba utiče da ćelije postanu osetljivije na insulin.

Kada je u pitanju vježbanje, vrijeme postaje velika prepreka za mnoge ljude. Zato je preporuka intervalni trening visokog intenziteta (HIIT), koji možete da radite samo nekoliko minuta dnevno.

Studije su pokazale da je među drugim njegovim prednostima, da su treninzi visokog intenziteta pomogli smanjenju inzulina i smanjenju inzulinske rezistencije.

Kombinovanje kardio treninga sa treningom sa tegovima pruža najefektivniji način normalizacije nivoa šećera u krvi i inzulina.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NAJNOVIJE

To Top