Član Upravnog odbora Centra za održivu energetsku tranziciju (ReSET) Damir Miljević je obrazložio zašto misli da ne postoji, kako je naveo, nijedan objektivan razlog da poskupi struja u Bosni i Hercegovini.
Prije nego što se osvrnuo na proizvodnju i cijenu električne energije, ukazao je na to kakvo je stanje u Evropskoj uniji po ovom pitanju. Istakao je razloge poskupljenja struje u EU, a prema njemu to su:
Povećanje potražnje za strujom;
Slab vjetar na sjeveru Evrope, a što je za posljedicu imalo malu proizvodnju u vjetroelektranama;
Rast cijena plina izazvan remontom plinovoda koji ide iz Norveške, rast potražnje za plinom (LNG) na dalekom istoku i političke igre EU i Rusije;
Rast cijena EU ETS certifikata (oporezivanja ugljendioksida) sa 30 eura po toni ugljendioksida na početku godine na više od 60 eura po toni ugljendioksida sada.
U osvrtu na cijene struje u Bosni i Hercegovini, napomenuo je da je Bosna i Hercegovina jedini, kako je naglasio, aktivni neto izvoznik električne energije na Balkanu – izvozi se jedna trećina struje. Shodno tome, ukazao je da rast cijena na vanjskim tržištima nema utjecaja na domaćem tržištu te dodaje:
Na domaćem tržištu nema povećanja tražnje za strujom;
Dvije vjetroelektrane proizvode samo tri posto od ukupne električne energije, pa njihov rad ili nerad nema nikakav utjecaj ni na ponudu, ni na potražnju;
Ne proizvodi se struja iz plina, pa rast cijena plina nema nikakav utjecaj na cijenu struje u Bosni i Hercegovini;
Ne postoji oporezivanje ugljendioksida pa rast ili pad vrijednosti EU ETS certifikata na nas nema nikakav utjecaj.